414158-001 HP NC510F LC 10G 1-Port 10GBase-SR10 Gigabit Ethernet PCIe
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 414158-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 10Gbps
- 10GBase-SR
- PCI-Express x8
- NC510F
- Single Port
- Server Network Adapter
- Retail Part #: 414158-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
HP NC510F PCI Express x8, 10 Gigabit Server Adapter, Ethernet PCIe network interface card with a single port that complies with all IEEE 802.3 standards. It provides a high bandwidth 10GbE network speed that fully supports high-end servers.
Ethernet Network Adapter | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | 10Gigabit Ethernet Card |
| Device Type: | Network Adapter |
| Interface: | PCI-Express x 8 |
| Network Technology: | 10GBase-SR |
| Data Link Protocol: | Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10Gbps |
| Total Number of Ports: | Single Port |
| Form Factor: | Plug-in Card |
Dimensions Specifications | |
| Width: | 6.6 in |
| Height: | 2.5 in |
| Depth: | 2.5 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |